مدلوپ
این برنامه را نصب کن !

قوی ترین موشک ناسا برای پرتاب به ماه

قوی ترین موشک ساخته شده برای پرتاب به ماه با نام انحصاری SLS ساخته شد!

اولین آزمایش پرتاب موشک SLS به ماه

ناسا امیدواره که تا قبل از پایان ماه آگوست ، قوی ترین موشک خودش رو که تا بحال ساخته شده رو به ماه پرتاب کنه.
سیستم پرتاب فضایی (SLS) یه موشک واقعاً هیولا به وجود آورده. وقتی که به طور کامل با خدمه ی Orion روی هم قرار میگیره ، حدود 320 فوت قد داره (معادل با 33 لیدی دیمیترسکوس). موشک تنظیم شده تا به پایگاه فضایی Kennedy ناسا روی ماه پرتاب بشه.
قسمت اولی این موشک رو بخش بزرگش تشکیل میده. چهار موتور بازسازی شده RS-25 شاتل و به کمک دو تقویت کننده تسمه سوخت جامد غول پیکر؛ که با هم نیروی رانشی خفنی به اندازه ی 8.8 میلیون پوندی رو راه می اندازن.

موشک SLS

بخش بالایی SLS موتوری داره که به طور خاصی طراحی شده تا به محموله ی موشک (مثل خدمه ی داخلش) فشار نهایی رو بده. این فشار کمک میکنه تا از مدار پایین زمین جدا بشه و توی مسیر رسیدن به ماه قرار بده.
در سال‌های آینده، ناسا و شرکاش می‌خوان از این قدرت برای کمک به ماموریتشون برای بازگردانی فضانوردان به ماه به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس استفاده کنن. اهداف مهم و کلیدی ناسا با آرتمیس ، اینه که بتونن انسان هارو روی ماه مستقر کنن. با این برنامه ، از اونجا بشر میتونه ماهواره های زمین رو رصد کنه و در عین حال فناوری های لازم رو برای فرستادن انسان ها روی مریخ گسترش بده.
این طرح بلندپروازانه ، حجم زیادی از منابع رو لازم داره تا از جو زمین خارج بشه و به مدار ماه نزدیک بشه. این همون چیزیه که موشک SLS میتونه قابلیت هاش به کار بیاد.
با اینکه میلیاردها دلار سرمایه گذاری شده و بیشتر از ده سال روی این پروژه کار کردن ، هنوز تضمینی نیست که اولین موشک پرتاب شده موفقیت آمیز باشه. موشک SLS همیشه یه چالش مهندسی و علمی بوده که یه مشکلی پیش میومده هر بار و به تاخیر میوفتاده.

موشک SLS

طی این سالهای گذشته هربار که آماده ی پرتاب میشده ، مشکلی پیش میومده که ناسا نمیتونسته ازش استفاده کنه. شکست های بیشمار باعث به تعویق افتادن اولین پرتاب موشک از هدف بلندپروازانه 2017 تا آگوست 2022 شد. حالا بعد از این همه سال موشک آماده ی پرتاب شده.
طی گزارشات CNBC ، پل مارتین (بازرس کل ناسا)، توی یکی از جلسات کنگره گفته که هر پرتاب موشک SLS ممکنه 4.1 میلیارد دلار هزینه داشته باشه. این مبلغ بیشتر از کل هزینه ی ماموریت 20 ساله "کاسینی" هست.
خلاصه بگم که اگه این موشک گران قیمت و آزمایش نشده موفق نباشه ، خیلی خسارت سنگینی میزاره.
ماه پیش ناسا اعلام کرد که اولین موشک SLS روز 29ام ماه آگوست از مرکز فضایی کندی توی فلوریدا پرتاب میشه. اگه همه چیز خوب پیش بره ، موشک SLS به همراه خدمه به یه ماموریت آزمایشی 38 تا 42 روزه به اسم Artemis 1 به فضا پرتاب میشه.

مطالب مرتبط
  1. انفجار رادیویی FRB عجیب و غریب با موجی مثل ضربان قلب
تنظیمات
این پرونده را به اشتراک بگذارید :
Facebook Twitter Google LinkedIn

یادداشت کاربران
درج یک یادداشت:
نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
6 + 7 = ?

جستجو