مدلوپ
این برنامه را نصب کن !

نقد و بررسی سریال مرد شنی [ Sandman 2022 ]

سریال جدید نتفلیکس به اسم مرد شنی یا Sandman منتشر شده ، با هم به نقد و بررسی این سریال بپردازیم .

دریم پادشاه رویا ها

نتفلیکس به تازگی سریال جدیدی رو به اسم سند من یا مرد شنی ( Sandman 2022 ) منتشر کرده که نمرات خیلی خوبی رو هم از منتقدانی مثل Rotten Tomatos و IMDB کسب کرده . این سریال یکی از شاهکار های نتفلیکس هستش که تا الان فقط فصل اول با 10 قسمت ازش منتشر شده . تو این مقاله با هم نقاط قوت و نقاط ضعف این سریال رو بررسی میکنیم و سریال Sandman رو نقد میکنیم .

نقد و بررسی سریال مرد شنی

هشدار ! اگه سریال رو ندیدین از خوندن این مقاله صرف نظر کنین . این مقاله حاوی اسپویل می باشد .
این سریال توسط آلن هاینبرگ ( Allan Heinberg ) ، دیوید گویر ( David Goyer ) و نیل گیمن ( Neil Gaiman ) بر اساس یک کامیک بوک ساخته شده که درباره شخصی هستش به اسم مورفیوس ( Dream ) یا دریم ( Dream ) . دریم یا مورفیوس انسان نیست و بر اساس داستان فیلم یک جاودانه - ابدی ( Endless ) به حساب میاد . ابدی ها به وسیله خدا برای کنترل کردن هستی بوجود اومدن .

مورفیوس توسط یک جادوگر که میخواست پسر مردش رو زنده کنه به صورت اشتباهی اسیر میشه و به مدت 100 سال در اون خونواده زندانی میشه . یعنی این جادوگر قصد داشت که خواهر مورفیوس یعنی مرگ رو احضار کنه ولی به اشتباه دریم رو احضار و اسیر میکنه . بعد از 100 سال موفق به فرار میشه و وقتی که به قلمرو خودش برمیگرده میبینه که همه چیز از بین رفته و باید دوباره از نوع همه چیز رو بسازه . همچنین یه سری از مخلوقاتش به عنوان کابوس و رویا به دنیای مادی انسان ها فرار کردن و باعث ایجاد مشکل شدن .
اولین نقطه قوت این سریال تو انتخاب بازیگر هستش . تام استوریج ( Tom sturridge ) بازیگر نقش اول و نقش اصلی سریال یعنی دریم ، پادشاه رویا ها یا مرد شنی ( Dream , King of Dreams , Sandman ) به شدت تو نقشش جذاب ظاهر شده . این بازیگر به صورت خیره کننده ای بدرد این نقش میخوره . هم از نظر چهره و گریم و هم بازی ای که میکنه . به علاوه بازیگرانی همچون تارون اجرتون ( Taron Egerton ) ، گوئندولین کریستی ( Gwendoline Christie ) در نقش لوسیفر ، جنا کولمن ( Jenna Coleman ) در نقش کنستانتین و بوید هولبروک ( Boyd Holbrook ) در نقش کورینتین هم حضور دارن که تا به اینجا تو نقش هایی که دارن عالی ظاهر شدن . چیزی که این سریال رو جالب کرده اینه که برای اولین بار کاراکتر لوسیفر ( Lucifer Morning Star ) به عنوان یک زن ظاهر شده و از قرار معلوم گوئندولین کریستی هم به خوبی از پس نقشش بر اومده .

نقد و بررسی سریال Sandman 2022

دومین نقطه قوت این سریال اینجاس که هر قسمت یه پیامی رو بیننده منتقل میکنه و حداقلش اینه که هر قسمت سریال محتوا داره . یعنی بیننده الکی وقتشو نمیذاره پای یچیزی که بخواد 40 دقیقه بدون محتوا سرگرم بشه .
فصل اول این سریال با 10 قسمت تموم میشه و همونطور که انتظار میرفت حضور لوسیفر در این سریال فقط به یه قسمت ختم نشد و پایان فصل جوری بود که لوسیفر در فصل بعدی حضور بیشتری داره و میشه گفت شاید کل داستان رو به خودش اختصاص بده .
نقطه قوت بعدی سریال داشتن خط داستانی فوق العادس که میشه گفت یه اقتباس از کامیک بوک سند من با کمی تغییره . بر اساس کامیک بوک و چیزی کو تو فصل 1 شاهدش بودیم جدا از دشمن هایی مثل لوسیفر ، با خواهر و برادر هاش هم به مشکل میخوره و مجبور میشه که اونارو هم از میدون به در کنه .

خب حالا بریم به بزرگترین انتقادی که میشه کرد . سیاستی که نتفلیکس راه انداخته واقعا سیاست کثیفیه که به وضوح میشه تو کار ها و پروژه های بولد این شبکه به وضوح دید . من تو سریال هایی همچون الایت و ایفوریا که سریال های تینیجری هستن ، شاهد حجم زیادی محتوای LGBTQ یا همجنس گرایی هستیم . سیاستی که این شبکه داره اینه که نسل جدید رو آماده سازی کنه برای پذیرفتن LGBTQ و شاید حتی این موضوع رو هم به جوانان منتقل کنه که تا امتحان نکنین نمیتونین تشخیص بدین که جزو کدوم دسته هستین . دقت کردین ؟ تا امتحان نکنین ! . به وضوح میشه فهمید که قصد نتفلیکس تابو شکنی به رسمیت شناختن گرایش های جدید هستش .

نقد و بررسی سریال جدید نتفلیکس Sandman

متاسفانه این محتوا در سریال Sandman هم به حد زیادی قابل مشاهده هستش ، به طوری که دیگه زننده میشه از یه جایی به بعدش . با این خطی که پیش گرفته انتظار میره که ما تو فصل های بعدی هم شاهد این محتوا خواهیم بود .
ایراد دیگه ای که به این سریال وارد هستش از طرف ما نه از طرف منتقد های دیگه اینه که جهنمی که به نمایش گذاشته میشه تو سریال Sandman جهنمی نیست که باید باشه . یعنی تا الان اگه تمام جهنم ها تو فیلم ها و سریال های هالیوودی به نمایش گذاشته شده به یک شکل بودن یا شبیه به هم بودن ، تو این سریال اینجوری نیست و شبیه به جهنم های دیگه نیست .

مطالب مرتبط
  تنظیمات
  این پرونده را به اشتراک بگذارید :
  Facebook Twitter Google LinkedIn

  یادداشت کاربران
  درج یک یادداشت:
  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  2 + 8 = ?

  جستجو