مدلوپ
این برنامه را نصب کن !

زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش دوم)

دوران سخت زئوس تا زنده موندن از چنگ پدرش رو باهم مرور میکنیم.

پیشگویی خانواده کرونوس

زئوس به عنوان پدر و رئیس خدایان محسوب میشد و بهش به عنوان بزرگ خدایان دیگه احترام میذاشتن. حتی خدایانی که فرزند طبیعیش نبودن هم به اون پدر میگفتن و تمام اونها در حضور زئوس قیام میکردن. زئوس رو با تمام خدایان دیگه ای که حتی دست تو تغییر آب و هوا میبردن و قدرت های ماورایی داشتن ، یکی میدونستن. پاوسانیاس Pausanias میگفته که زئوس پادشاه بهشت هست و برای تمام انسان ها آشناست.

zeus

نمادهای زِئوس صاعقه ، عقاب ، گاو نر و بلوط هستن که توی فرهنگ هندو-اروپایی ازش یاد میشه. بر اساس میراث هندو-اروپایی ، یکی از نمادها به اسم "ابر گردآورنده" مشخص شده. همچنین از ویژگی های نمادین خاص فرهنگ های آسیایی باستان ، مثل "عصا" هم استفاده میشه. زئوس طبق چیزی که هنرمندان یونانی به تصویر میکشیدن ، به سه حالت توصیف شده: حالت ایستاده به شکلی که به سمت جلو قدم برمیداره. حالتی که ایستاده و صاعقه ای توی دستش داره و حالتی که با شکوه و عظمت نشسته رو تخت پادشاهیش. به روایت تئوگونی هزیود حدود 700سال قبل از میلاد ، بعد از این که کرونوس پدرش رو اخته میکنه ، فرمانروای عالی کیهان میشه و با خواهر خودش به اسم رئا Rhea ازدواج میکنه. کرونوس سه دختر و سه پسر داشته که از این فرزندها تغذیه میکرده. هستیا Hestia ، دمتر Demeter ، هرا Hera ، هادس Hades ، پوزئیدون Poseidon و آخر از همه زئوس. طبق پیشگویی های گایا و اورانوس پدر و مادر کرونوس ، یکی از فرزندهای کرونوس اون رو سرنگون میکنه. کرونوس هم بچه های خودش رو میبلعه تا همچین اتفاقی نیوفته. کاری که خود کرونوس در حق پدرش کرد...

رئا به شدت ناراحت میشه و قبل از به دنیا اومدن بچه ی ششم ، پا به فرار میزاره و میره پیش گایا و اورانوس. اونها نقشه ای برای نجات زئوس میچینن و رئا به دستورات اورانوس به لیکتوس در کرت سفر میکنه و زئوس به اونجا به دنیا میاد و توی غاری که اونجا روی کوه وجود داشته بزرگ میشه. بعد ها رئا به جای نوزاد ، سنگی رو میزاره لای قنداق و به کرونوس میده و اونم نامردی نمیکنه و فوراً سنگ رو قورت میده. هرکسی یه روایتی رو داره و این نظر هزیود بود که "لیکتوس" رو زادگاه زئوس اعلام کنه. اوملوس شاعر قرنتی (قرن هشتم قبل از میلاد) به گفته ی یحیی لیدیایی ، زئوس رو فرزند شهر "لیدیا" میدونن. اما شاعر اسکندریایی کالیماخوس دود 300 سال پیش از میلاد گفته که زئوس توی "آرکادیا" متولد شده . دیودوروس سیکولوس هم توی قرن اول قبل از میلاد گفته که توی کوه آیدا به دنیا اومده ولی بعداً اعلام کرده که زادگاه زئوس "دیکته" بوده. اسطوره نگاری به اسم آپولودوروس هم توی اولین قرن پس از میلاد همین نظر رو داشته که زئوس توی غاری در "دیکته" به دنیا اومده.

Zeus
مطالب مرتبط
زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش اول) زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش اول)

خدای یونان باستان زئوس که یکی از شخصیت های کاریزماتیک و جذابیه که توی بخش اول باهاش آشنا میشم.

داستان خدای باستانی Thor God of Thunder داستان خدای باستانی Thor God of Thunder

توی این مقاله در مورد خدای باستانی اسکاندیناوی و وایکینگها ، Thor خدای رعد و برق ، چکیده ای رو آماده کردیم بر اساس داستان های کهن.

تنظیمات

یادداشت کاربران
درج یک یادداشت:
1 + 1 = ?

جستجو