مدلوپ

زندگی نامه مدوسا Medusa یکی از گورگون ها (بخش اول)

مدوسا یکی از سه خواهران گورگون بود که هرکسی که توی چشماش خیره میشد رو به سنگ تبدیل میکرد.

زندگی تا مرگ مدوسا

مدوسا Medusa که گورگو هم بهش میگن ، یکی از سه گورگون هیولا بود که معمولاً به شکل زنی با مارهای سمی شناخته میشه. در زبان یونان باستان ، Μέδουσα خطاب میشد که به معنای نگهبان و محافظ هست. اون تنها زنی بود که به جای مو ، مار های سمی ای روی سرش داشت؛ مدوسا قدرت اینو داشت هرکسی رو که توی چشم هاش خیره میشه رو به سنگ تبدیل کنه. طبق اکثر منابع ، مدوسا دختر "فورسیس" و "سیتو" بوده ، ولی نویسنده ای به اسم هیجینوس اون رو فرزند گورگون و سیتو میدونه. مدوسا طبق داستان های اساطیری ، توسط پرسئوس کشته شد و با اینکه سرش از بدنش جدا شده بود ، همچنان قدرت خودش رو داشت. پرسئوس از سر مدوسا به عنوان سلاح استفاده میکرده توی نبرد هاش. بعد از یه مدتی ، پرسیوس سر مدوسا رو به الهه ی یونان باستان به اسم "آتنا" میده و اون هم این سلاح رو روی سپرش قرار میده. توی یونان کلاسیک ، سر مدوسا معروفه به گورگونیون و برای دفع شر استفاده میشده. به گفته هزیود و آیسخولوس ، مدوسا توی "سارپدون" ، شهری نزدیک ""سیستن" زندگی میکرده و همونجا هم درگذشت.

medusa

دیونیسیوس اسکایتو براکیون ، رمان نویس قرن دوم پیش از میلاد ، گفته که مدوسا توی لیبی بوده. جایی که "هرودوت" گفته بود که بربرها داستان اون رو به عنوان بخشی از دین خودشون میدونستن.

medusa

سه خواهر گورگون به اسم های مدوسا Medusa ، استنو Stheno ، اوریال Euryale وجود داشتن. هر سه تا دختر ، فرزند خدایان دریایی باستانی فورسیس یا فورکیس و خواهرش سیتو یا کتو هستند. سه گورگون به عنوان سه هیولای دنیای باستان شناخته میشدند. گورگون ها بالدار بودند و موهایی به شکل مار داشتن که نماد نفرت از انسان های فانی بوده. نقاش های یونان باستان مدوسا و خواهرانش رو به شکل هیولای ترسناک تصور میکردن. ولی مجسمه سازان و گلدان نگاران قرن پنجم قبل از میلاد ، اون رو زیبا و همچنین ترسناک به تصویر میکشیدن. حتی توی قصیده ای که در سال 490 قبل از میلاد نوشته شده ، "پیندار" اون رو با اسم Fair-Cheeked Medusa صدا میکنه به معنی مدوسای گونه زیبا. شاعر رومی "اووید" توی کتاب اساطیری Metamorphoses اشاره کرده که مدوسا یه دوشیزه ی زیبا بوده. ولی نپتون/پوسایدون توی معبد مینروا/آتنا با مدوسا رابطه جنسی برقرار میکنه. به همین دلیل آتنا مدوسا رو مجازات میکنه و موهای اون رو به شکل مار در میاره.

مطالب مرتبط
زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش اول) زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش اول)

خدای یونان باستان زئوس که یکی از شخصیت های کاریزماتیک و جذابیه که توی بخش اول باهاش آشنا میشم.

زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش دوم) زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش دوم)

دوران سخت زئوس تا زنده موندن از چنگ پدرش رو باهم مرور میکنیم.

داستان خدای باستانی Thor God of Thunder داستان خدای باستانی Thor God of Thunder

توی این مقاله در مورد خدای باستانی اسکاندیناوی و وایکینگها ، Thor خدای رعد و برق ، چکیده ای رو آماده کردیم بر اساس داستان های کهن.

تنظیمات

یادداشت کاربران
درج یک یادداشت:
8 + 4 = ?

جستجو
این برنامه را نصب کن !