مدلوپ

استارلینک به ایران رسید ، زیرساخت اینترنت همچنان عقب است

  1. سخت افزار
  2. اخبار سخت افزار

یکی از آن سوی دنیا ماهواره در مدار زمین قرار می دهد تا پوشش سراسری اینترنت ایجاد کند و حالا برخی در ایجاد زیرساخت در این سو مانده اند.

ایلاسن ماسک و خبر نزدیک به 100 کاربر فعال استارلینک در ایران

هرچه میگذرد و وضعیت اینترنت کشور به عنوان یکی از مهم ترین بستر های پیشرفت بشر دچار مشکل می شود و حالا ضعف مدیریتی در آن قرار است بیش از هر لحظه نمایان شود.

روز گذشته آقای ایلان ماسک در توئیتی اعلام کردند که کاربران استار لینک در ایران به عدد 100 نزدیک می شود. این نشان می دهد که به صورت قاچاق یا رسمی و هر شکلی بوده است تجهیزات این نوع اینترنت ماهواره ایی به ایران رسیده است و ظاهرا قرار است مشابه دیش های ماهواره بر روی بام خانه ها قرار گیرد.

همین توئیت آقای ماسک بسیاری را در ایران به این فکر انداخته است که زود تر این مدل از اینترنت را بدست بیاورند. همین که تعداد کاربران به عدد 100 رسیده است یعنی باید در آینده نزدیک در انتظار اعداد بزرگتری نیز باشیم.

نکته مهم این است که استارلینک اصلا ارزان نیست و به راحتی بدست نمی آید. هزینه تجهیزات آن در حال حاضر 700 دلار است و هزینه اشتراک آن 110 دلار در هر ماه است. یعنی اگر شما بخواهید این نوع اینترنت ماهواره ایی را داشته باشید برای ماه اول باید هزینه ایی حدودا 35 میلیون تومان(دلار 41 هزارتومانی!) داشته باشید و برای هر ماه حدود 4 میلیون هزینه اشتراک پرداخت نمایید تا سرعتی میان 50 تا 150 مگابیت داشته باشید.

استارلینک به ایران رسید ، زیرساخت اینترنت همچنان عقب است

مقایسه ایی با اینترنت ایران

در حال حاضر برای سرعت 16 مگابیتی اینترنت مخابرات شما برای حجم 420 گیگ هزینه 240 هزارتومانی بپردازید. از سوی دیگر اینترنت استارلینک ماهواره ایی فارغ از هزینه سخت افزار هزینه ایی 3ونیم تا 4 میلیون تومانی در ماه دارد اما با سرعتی 50 تا 250 مگابیت و حجم یک ترابایتی. اینترنت موبایل هم اصلا مورد بحث قرار نمیدیم که قیمت نجومی دارد برای 7 گیگ باید 50 تومان بپردازید و اصلا نیازی نیست درباره آن صحبت کرد.

با توجه به افزایش نجومی قیمت ها در دی ماه 1401 باید منتظر افزایش قیمت اینترنت نیز باشیم. پس از این افزایش قیمت اینترنت استارلینک به این که ماهواره ای است حتی به صورت اقتصادی نیز توجیه پیدا می کند.

اینترنت VDSL و FTTH هم هنوز به صورت سراسری عملیاتی نشده و در دسترس عموم نیست. که FTTH هم که هزینه سخت افزاری حداقل 10 میلیون تومانی خواهد داشت.

زمانی که شما می بایست حداقل امکانات را فراهم می کردید تا کاربران را راضی نگه دارید حال باید به آرامی منتظر مهاجرات کاربران به پلتفرمی های ارتباطی باشیم که هیچ کنترل و نظارتی روی آن نمی توانید داشته باشید. نقطه مورد اشکال این ماجرا هم آنجاییست که این اینترنت گرون قیمت در سراسر جهان با وضعیت اینترنت و اقتصادی ایران دارد توجیه اقتصادی پیدا میکند. همین امر نشان می دهد که وضعیت اینترنت و هزینه آن اصلا به خوبی که نصور می کنید نیست. کافی است درآمد مردم را نیز به این فرمول اضافه کنید تا ببینید یکی از گران ترین و بی کیفیت ترین اینترنت جهان در دسترس عموم مردم قرار دارد.

مطالب مرتبط
استارلینک چیست و نحوه ی اتصال به آن در ایران استارلینک چیست و نحوه ی اتصال به آن در ایران

پروژه ی استارلینک ( Starlink ) ایلان ماسک واقعا چیه و چطور از داخل ایران میشه به اینترنت ماهواره دست یابی پیدا کرد .

لغو قرارداد 44 میلیارد دلاری خریدن توییتر توسط ایلان ماسک لغو قرارداد 44 میلیارد دلاری خریدن توییتر توسط ایلان ماسک

Elon Musk مدعی شده که توییتر محدودیت هاشو برنمیداره و 20 درصد کاربر فیک داره درصورتی که توییتر گفته بود فقط 5 درصده این رقم و حالا پاسخگو نیست.

بازی و اینترنت ، دردسر هر گیمر ایرانی بازی و اینترنت ، دردسر هر گیمر ایرانی

روز گذشته وزیر ازتباطات آقای زارع پور خبر از افزایش کیفیت اینترنت برای گیمر های ایرانی دادند به علاوه این که اختلالات جزئی برای جوانان رفع شده است. اما این موضوع تا چه حد صحت دارد. بازی به بازی به بررسی می پردازیم.

تنظیمات

یادداشت کاربران
درج یک یادداشت:
2 + 2 = ?

جستجو
این برنامه را نصب کن !