مدلوپ
این برنامه را نصب کن !

زندگی نامه زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش سوم)

نظرات متفاوتی هست در مورد اینکه زئوس چطوری و کجا بزرگ شد که قابل بررسیه و بهش میپردازیم.

آدراستیا و آیدا مراقبت کنندگان زئوس

یکی از دقیق ترین منبع های خبری در مورد اساطیر یونان باستان رو تئوگونی تهیه کرده و حرفش بیشتر مورد قبوله. اما تئوگونی توی نوشته هاش هیچ حرفی از نحوه ی بزرگ شدن و تربیت زئوس نزده و فقط گفته که به سرعت بزرگ شد. منبع های دیگه اطلاعات ریزتری در اختیار ما میزارن؛ مثلاً آپولودور اعتقاد داره که وقتی مادر زئوس (ریا) اون رو به دنیا آورد، زئوس رو سپرد به "آدراستیا" و "آیدا" (دختران ملیسه) که از اون مراقبت کنن. این دو خواهر از شیر بز آمالتیا اون رو سیر میکردن و "کورت ها" در ورودی غار با نیزه به سپرهاشون ضربه میزدن تا صدای گریه زئوس به گوش کرونوس نرسه.

زندگی نامه زئوس

هیجینوس توی کتاب خودش به اسم Fabulae گفته که کرونوس پوسایدون رو به دریا میندازه و هادس رو دریا میندازه (به جای اینکه اون هارو ببلعه). هرا زئوس رو به آمالتیا میده و آمالتیا هم اون رو گهواره اش رو از درخت آویزون میکنه. قصدش از این کار این بوده که جایی باشه بین زمین، بهشت و دریا که کرونوس نتونه زئوس رو پیدا کنه. هیجینوس هم گفته که آیدا، آلتایا و آدراستیا که دختران اوقیانوس و فرزند ملیسه بودن، گه گاهی از زئوس پرستاری میکردن.

بر اساس بخشی از اپیمنیدس، دختران زیبایی به اسم هلیک و کینوسورا پرستاران زئوس توی دوران جوانی بودن. کرونوس که در به در دنبال زئوس میگشته، به کرت سفر میکنه و برای اینکه اون رو نشناسن خودش رو به مار و دو نگهبان خودش رو به خرس تبدیل میکنه. به گفته ی موسیوس، ریا بعد از به دنیا آوردن زئوس، اون رو به تمیس میده. تمیس هم اون رو به آمالتیا میده (کسی که یه بز معروف داشته) و آمالتیا از بزی که داشته بهش شیر میده و ازش مراقبت میکنه.

زندگی نامه زئوس

آنتونینوس لیبرالیس تو کتاب Metamorphoses گفته که ریا زئوس رو توی کرت به دنیا آورد که پر از زنبورهای مقدس بود. این زنبور ها وظیفه داشتن ازش مراقبت کنن و بهش عسل بدن برای تغذیه سالم. ورود به این غار برای انسان ها و حتی برای خدایان ممنوع به حساب میومد اما یه سری دزد برای دزدیدن عسل میومدن. وقتی دزدها میان و چشماشون به چشم های زئوس میخوره، زره هاشون از تنشون جدا میشه و مویرایی و تمیس دخالت میکنن. اگر دخالت اونها نبود زئوس دزدها رو میکشت ولی در عوض به پرنده تبدیلشون کرد.

مطالب مرتبط
زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش اول) زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش اول)

خدای یونان باستان زئوس که یکی از شخصیت های کاریزماتیک و جذابیه که توی بخش اول باهاش آشنا میشم.

زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش دوم) زندگی نامه ی زئوس Zeus خدای یونان باستان (بخش دوم)

دوران سخت زئوس تا زنده موندن از چنگ پدرش رو باهم مرور میکنیم.

تنظیمات

یادداشت کاربران
درج یک یادداشت:
4 + 6 = ?

جستجو